Season 2020

THE INTERNATIONAL SWIMMING LEAGUE (ISL) — THE INAUGURAL SEASON 2020

In October and November 2020, in the midst of a global pandemic, male and female swimmers competed to win points (not medals or times) for their clubs in 10 regular season matches, 2 semifinal matches, featuring 8 of the strongest teams, and a final, featuring the 4 strongest teams.

A match consisted of two 2-hour sessions held over two days with four teams competing. The match-winning club was determined based on the points total of each club at the end of the second session. The program on each day included events for both female and male athletes. The coach of each team picked two athletes to take part in each event. Athletes earned points for their teams. The overall points result for each team was the total number of points won over the two days.

Club Ranking

ISL CHAMPIONS 2020 – CALI CONDORS (SAN FRANCISCO)

REGULAR CHAMPIONSHIP
finger scroll

Place
Club
Club points (pts)
1st
Cali Condors (San Francisco)
16
2st
Energy Standard (Paris)
15
3rd
London Roar (London)
13 pts
4th
La Current (Los Angeles)
12 pts
5th
Iron (Budapest)
11 pts
6th
Tokyo Frog Kings (Tokyo)
10 pts
7th
Toronto Titans (Toronto)
8 pts
8th
NY Breakers (New York)
6 pts
9th
DC Trident (Washington)
5 pts
10th
Aqua Centurions (Rome)
4 pts

SEMIFINAL 1
finger scroll

Place
Club
Club points (pts)
1st
Energy Standard (Paris)
580
2st
London Roar (London)
517.5
3rd
Tokyo Frog Kings (Tokyo)
380.5
4th
NY Breakers (New York)
239

SEMIFINAL 2
finger scroll

Place
Club
Club points (pts)
1st
Cali Condors (San Francisco)
605.5
2st
La Current (Los Angeles)
462
3rd
Iron (Budapest)
340.5
4th
Toronto Titans (Toronto)
303

FINAL
finger scroll

Place
Club
Club points (pts)
1st
ISL CHAMPIONS 2020 – Cali Condors (San Francisco)
561.5
2st
Energy Standard (Paris)
464.5
3rd
London Roar (London)
391
4th
La Current (Los Angeles)
298

SCHEDULE AND CLUB RESULTS

REGULAR SEASON
finger scroll

Name
Dates
Match Points
Results
Regular Championship Match 1
October 16 – 17
1. Cali Condors 567 pts2. Energy Standard 463 pts3. LA Current 420 pts4. NY Breakers 266 pts
Regular Championship Match 2
October 18 – 19
1. London Roar 609.5 pts2. Iron 392.5 pts3. DC Trident 350 pts4. Aqua Centurions 344 pts
Regular Championship Match 3
October 24 – 25
1. LA Current 535.5 pts2. Tokyo Frog Kings 506.5 pts3. Toronto Titans 401 pts4. Aqua Centurions 260 pts
Regular Championship Match 4
October 26 – 27
1. Cali Condors 610.5 pts2. Iron 418.5 pts3. NY Breakers 394 pts4. DC Trident 287 pts
Regular Championship Match 5
October 30 – 31
1. London Roar 499 pts2. LA Current 478.5 pts3. Tokyo Frog Kings 446.5 pts4. DC Trident 287 pts
Regular Championship Match 6
November 1 – 2
1. Energy Standard 609 pts2. Toronto Titans 448 pts3. NY Breakers 354.5 pts4. Aqua Centurions 290.5 pts
RRegular Championship Match 7
November 5 – 6
1. Energy Standard 613 pts2. Iron 448 pts3. Toronto Titans 391 pts4. DC Trident 256 pts
Regular Championship Match 8
November 5 – 6
1. Cali Condors 507 pts2. London Roar 491.5 pts3. Tokyo Frog Kings 419 pts4. NY Breakers 296.5 pts
Regular Championship Match 9
November 9 – 10
1. Energy Standard 573.5 pts2. Tokyo Frog Kings 428 pts3. Iron 415.5 pts4. Toronto Titans 289 pts
Regular Championship Match 10
November 9 – 10
1. Cali Condors 558 pts2. LA Current 495 pts3. London Roar 398 pts4. Aqua Centurions 255 pts
Semifinal Match 1
November 14 – 15
1. Energy Standard 580 pts2. London Roar 517.5 pts3. Tokyo Frog Kings 380.5 pts4. NY Breakers 239 pts
Semifinal Match 2
November 15 – 16
1. Cali Condors 605.5 pts2. LA Current 462 pts3. Iron 340.5 pts4. Toronto Titans 303 pts
Final
November 21 – 22
1. Cali Condors 561.5 pts2. Energy Standard 464.5 pts3. London Roar 391 pts4. LA Current 298 pts

WORLD RECORDS SET

- Caeleb Dressel, 50 Freestyle – 20.16
- Caeleb Dressel, 100 I.M. – 49.28
- Caeleb Dressel, 100 Butterfly – 47.78
- Adam Peaty, 100 Breaststroke – 55.41
- Kliment Kolesnikov, 100 Backstroke – 48.58
- Cali Condors Women’s 400 Medley Relay – 3:44.52
- Kira Toussaint, 50 Backstroke – 25.60
- Adam Peaty, 100 Breaststroke – 55.49
- Caeleb Dressel, 100 I.M. – 49.88

ROSTERS

ENERGY STANDARD

finger scroll
Men
Country
Women
1
Chad Le Clos
RSA
Sarah Sjostrom
SWE
2
Florent Manaudou
FRA
Femke Heemskerk
NED
3
Max Litchfield
GBR
Breeja Larson
USA
4
Andrius Sidlauskas
LTU
Imogen Clark
GBR
5
Evgeny Rylov
RUS
Zsuzsanna Jakabos
HUN
6
Felipe Lima
BRA
Pernille Blume
DEN
7
Kregor Zirk
EST
Siobhan Haughey
HKG
8
Ben Proud
GBR
Georgia Davies
GBR
9
Kliment Kolesnikov
RUS
Viktoriya Gunes
TUR
10
Danas Rapsys
LTU
Anastasiya Shkurdai
BLR
11
Sergey Shevtsov
UKR
Mary-Sophie Harvey
CAN
12
Maxim Stupin
RUS
Emily Seebohm
AUS
13
Simonas Bilis
LTU
Tamara van Vliet
NED
14
Ilya Shymanovich
BLR
Madeline Banic
USA
15
Matt Grevers
USA
Lucy Hope
GBR
16
Andrei Zhilkin
RUS
Benedetta Pilato
ITA
Staff
Country
Position
1
Jean-Francois Salessy
FRA
General Manager
2
James Gibson
GBR
Head Coach
3
Maud Fraysse
FRA
Team Manager
4
Tom Rushton
GBR
Assistant Coach
5
Olga Yasianovich
BLR
Assistant Coach
6
Can Onsoy
TUR
Assistant Coach
7
Enzo Iodice
ITA
Physical Therapist
8
Andre Cherniasky
UKR
Physical Therapist

AQUA CENTURIONS

finger scroll
Men
Country
Women
1
Mychajlo Romanchuk
UKR
Federica Pellegrini
ITA
2
Fabio Scozzoli
ITA
Martina Carraro
ITA
3
Sebastian Szabo
HUN
Etienne Pires de Medeiros
BRA
4
Alessandro Miressi
ITA
Valentine Dumont
BEL
5
Matteo Rivolta
ITA
Lidon Munoz del Campo
ESP
6
Nicolo Martinenghi
ITA
Arianna Castiglioni
ITA
7
Fabio Santi
BRA
Katrina Konopka Reid
USA
8
Marcelo Chierighini
BRA
Larissa Martins de Oliveira
BRA
9
Leonardo Gomes De Deus
BRA
Katalin Burian
HUN
10
Gabriel Santos Da Silva
BRA
Haley Black
CAN
11
Pedro Spajari
BRA
Kathryn Greenslade
GBR
12
Breno Martins Correia
BRA
Stefania Pirozzi
ITA
13
Luiz Altamir Melo
BRA
Alexandra Touretski
SUI
14
Philip Heintz
GER
Theodora Drakou
GRE
15
Apostolos Papastamos
GRE
Tain Bruce
GBR
16
Lara Grangeon
FRA
Staff
Country
Position
1
Alessandra Guerra
ITA
General Manager
2
Matteo Giunta
ITA
Head Coach
3
Marita Guglielmi
ITA
Team Manager
4
Alberto Pinto Da Silva
ITA
Assistant Coach
5
Marco Giovanni Pedoja
ITA
Assistant Coach
6
Paola Moreschi
ITA
Physical Therapist
7
Agnese Bianco
ITA
Assistant General Manager
8
Tiziana Balducci
ITA
Doctor

CALI CONDORS

finger scroll
Men
Country
Women
1
Townley Haas
USA
Allison Schmitt
USA
2
Tate Jackson
USA
Kelsi Dahlia
USA
3
Kacper Majchrzak
POL
Molly Hannis
USA
4
Radoslaw Kawecki
POL
Hali Flickinger
USA
5
Mark Szaranek
GBR
Natalie Hinds
USA
6
Tomas Peribonio
ECU
Olivia Smoliga
USA
7
Justin Ress
USA
Melanie Margalis
USA
8
Khader Baqlah
JOR
Lilly King
USA
9
Coleman Stewart
USA
Veronica Burchill
USA
10
Caeleb Dressel
USA
Meghan Small
USA
11
Bowe Becker
USA
Erika Brown
USA
12
Kevin Cordes
USA
Beata Nelson
USA
13
Nic Fink
USA
Sherridon Dressel
USA
14
Marcin Cieslak
POL
Lia Neal
USA
15
Eddie Wang
TPE
Kelly Fertel
USA
16
Gunnar Bentz
USA
Haley Anderson
USA
17
Clyde Lewis
AUS
Meg Harris
AUS
18
Mitch Larkin
AUS
Ariarne Titmus
AUS
Staff
Country
Position
1
Jason Lezak
USA
General Manager
2
Jonty Skinner
USA
Head Coach
3
Tim Hochradel
USA
Team Manager
4
Allison Beebe
USA
Assistant Coach
5
Sean Schimmel
USA
Assistant Coach
6
Brian Shrader
USA
Assistant Coach
7
Wade Alberts
USA
Physical Therapist
8
Kai-Lun Hsiao
TPE
Physical Therapist

DC TRIDENT

finger scroll
Men
Country
Women
1
Andrew Loy
USA
Emma Barksdale
USA
2
Conner McHugh
USA
Remedy Rule
PHI
3
Matheus Santana
BRA
Ting Wen Quah
SGP
4
Zach Apple
USA
Leah Gingrich
USA
5
Zach Harting
USA
Kathrin Demler
GER
6
Zane Grothe
USA
Miranda Tucker
USA
7
Robert Howard
USA
Linnea Mack
USA
8
Mark Nikolaev
RUS
Amy Bilquist
USA
9
Mohamed Samy
EGY
Kylee Perry
USA
10
Jacob Pebley
USA
Margo Geer
USA
11
Velimir Stjepanovic
SRB
Lindsey Kozelsky
USA
12
Meiron Cheruti
ISR
Bethany Galat
USA
13
Giles Smith
USA
Ali Galyer
NZL
14
Abrahm Devine
USA
Bailey Andison
CAN
15
Ian Finnerty
USA
Madison Kennedy
USA
16
Thomas Cope
USA
Staff
Country
Position
1
Kaitlin Sandeno Hogan
USA
General Manager
2
Cyndi Gallagher
USA
Head Coach
3
Brean Deters
USA
Team Manager
4
Robert Platt
USA
Assistant Coach
5
Susan Shaw Teeter
USA
Assistant Coach
6
Amy Murry
USA
Physical Therapist
7
Gale Iaboard
USA
Physical Therapist

TOKYO FROG KINGS

finger scroll
Men
Country
Women
1
Daiya Seto
JPN
Yui Ohashi
JPN
2
Shinri Shioura
JPN
Reona Aoki
JPN
3
Markus Thormeyer
CAN
Leah Smith
USA
4
Vlad Morozov
RUS
Ai Soma
JPN
5
Yasuhiro Koseki
JPN
Catherine Deloof
USA
6
Katsuhiro Matsumoto
JPN
Simona Kubova
CZE
7
Ryosuke Irie
JPN
Anna Ntountounaki
GRE
8
Kosuke Hagino
JPN
Aya Sato
JPN
9
Bruno Fratus
BRA
Chihiro Igarashi
JPN
10
Kosuke Matsui
JPN
Miho Teramura
JPN
11
Naoki Mizunuma
JPN
Sakiko Shimizu
JPN
12
Takeshi Kawamoto
JPN
Tomomi Aoki
JPN
13
Cristian Quintero
VEN
Runa Imai
JPN
14
Shoma Sato
JPN
Rio Shirai
JPN
15
Yuki Kobori
JPN
Natsumi Sakai
JPN
16
Bradley Tandy
RSA
Suzuka Hasegawa
JPN
Staff
Country
Position
1
David Salo
USA
Technical Director
2
Togo Nagai
JPN
Team Manager
3
Norimasa Hirai
JPN
Assistant Coach
4
Yoji Suzuki
JPN
Assistant Coach
5
Masataka Ishimatsu
JPN
Assistant Coach
6
Kazuya Wanibuchi
JPN
Physical Therapist
7
Michail Kontizas
GRE
Physical Therapist
8
Mary Joy Daniela
PHI
Physical Therapist

TORONTO TITANS

finger scroll
Men
Country
Women
1
Michael Chadwick
USA
Tessa Cielupcha
CAN
2
Mack Darragh
CAN
Michelle Coleman
SWE
3
Sergey Fesikov
RUS
Louise Hansson
SWE
4
Andriy Govorov
UKR
Anika Apostalon
USA
5
Brent Hayden
CAN
Kylie Masse
CAN
6
Yuri Kisil
CAN
Julie Meynen
LUX
7
Finlay Knox
CAN
Lisa Bratton
USA
8
Elijah Wall
CAN
Emily Overholt
CAN
9
Anton McKee
ISL
Jocelyn Ulyett
GBR
10
Blake Pieroni
USA
Rebecca Smith
CAN
11
Cole Pratt
CAN
Kelsey Wog
CAN
12
Shane Ryan
IRL
Claire Fisch
USA
13
Alexander Krasnykh
RUS
Anna Egorova
RUS
14
Jay Lelliot
GBR
Jhennifer Alves Conceicao
BRA
15
Erik Persson
SWE
Candice Hall
GBR
16
Daniil Pasynkov
RUS
Tayla Lovemore
RSA
Staff
Country
Position
1
Rob Kent
CAN
General Manager
2
Dylan Kent
CAN
Interim General Manager
3
Byron MacDonald
CAN
Head Coach
4
Mia Nonnenberg
USA
Team Manager
5
Vlastimil Cerny
CAN
Assistant Coach
6
Stephanie Coughlan
CAN
Physical Therapist
7
Daniel Fox
USA
Physical Therapist

IRON

finger scroll
Men
Country
Women
1
Robert Glinta
ROU
Katinka Hosszú
HUN
2
Maxim Lobanovszkij
HUN
Veronika Andrushenko
RUS
3
Kristof Milak
HUN
Jenna Laukkanen
FIN
4
Ross Murdoch
GBR
Caroline Pilhatsch
AUT
5
Yakov Toumarkin
ISR
Valerie Van Roon
NED
6
Guilherme Basseto
BRA
Melanie Henique
FRA
7
Leonardo Santos
BRA
Mireia Belmonte
ESP
8
Artyom Machekin
BLR
Maria Ugolkova
SUI
9
Ramon Klenz
GER
Isabella Hindley
GBR
10
Thom de Boer
NED
Daria Zevina
UKR
11
Nicholas Santos
BRA
Daria K. Ustinova
RUS
12
Clement Mignon
FRA
Ranomi Kromowidjojo
NED
13
Marco Orsi
ITA
Emilie Beckmann
DEN
14
Emre Sakci
TUR
Ida Hulkko
FIN
15
David Verraszto
HUN
Danica Ludlow
CAN
16
Oussama Sahnoune
ALG
Alina Zmushka
BLR
17
Jessica Hansen
AUS
Staff
Country
Position
1
Dorina Szekeres
HUN
General Manager
2
Jozsef Nagy
HUN
Head Coach
3
Eva Feher
HUN
Team Manager
4
Steve Price
CAN
Assistant Coach
5
Lurii Zevin
UKR
Assistant Coach
6
Matt Layber
HUN
Team Executive

LONDON ROAR

finger scroll
Men
Country
Women
1
Adam Peaty
GBR
Emily Large
GBR
2
Amaury Leveaux
FRA
Harriet West
GBR
3
James Guy
GBR
Kathleen Dawson
GBR
4
Tom Dean
GBR
Freya Anderson
GBR
5
Darragh Greene
IRL
Annie Lazor
USA
6
Elliot Clogg
GBR
Anna Hopkin
GBR
7
Scott McLay
GBR
Siobhan-Marie O’Connor
GBR
8
Luke Greenbank
GBR
Sydney Pickrem
CAN
9
Marius Kusch
GER
Maria Kameneva
RUS
10
Kirill Prigoda
RUS
Marie Wattel
FRA
11
Vini Lanza
BRA
Aimee Willmott
GBR
12
Guido Guilherme
BRA
Holly Hibbott
GBR
13
Christian Diener
GER
Alia Atkinson
JAM
14
Andreas Vazaios
GRE
Kira Toussaint
NED
15
Duncan Scott
GBR
Emma McKeon
AUS
16
Mikhail Vekovishchev
RUS
Bronte Campbell
AUS
17
Katsumi Nakamura
JPN
Cate Campbell
AUS
18
Kyle Chalmers
AUS
Minna Atherton
AUS
Staff
Country
Position
1
Rob Woodhouse
AUS
General Manager
2
Melanie Marshall
GBR
Head Coach
3
Sara McMahon
GBR
Team Manager
4
Steven Tigg
GBR
Assistant Coach
5
Alice Reeves-Turner
GBR
Media Manager
6
Matt Ashman
GBR
Physical Therapist
7
Rachel Carter
GBR
Physical Therapist
8
Rob Normal
GBR
Strength & Conditioning Coach

NY BREAKERS

finger scroll
Men
Country
Women
1
Michael Andrew
USA
Kasia Wasick
POL
2
Marco Koch
GER
Emily Escobedo
USA
3
Chris Reid
RSA
Arina Surkova
RUS
4
Brendon Smith
AUS
Jeanette Ottesen
DEN
5
Brandon Almeida
BRA
Boglarka Kapas
HUN
6
Felix Aubock
AUT
Sarah Vasey
GBR
7
James Wilby
GBR
Signe Bro
DEN
8
Adam Telegdy
HUN
Abbie Wood
GBR
9
Joe Litchfield
GBR
Tevyn Waddell
USA
10
Jan Switkowski
POL
Svetlana Chimrova
RUS
11
Matthew Richards
GBR
Daria S. Ustinova
RUS
12
Pieter Timmers
BEL
Ajna Kesely
HUN
13
Damian Wierling
GER
Renshaw
GBR
14
Michal Poprawa
POL
Chloe Golding
GBR
15
Lewis Clareburt
NZL
Alicja Tchorz
POL
16
Jakub Skierka
POL
Mikkayla Sheridan
AUS
17
Jacob Whittle
GBR
Abbey Harkin
AUS
18
Cameron McEvoy
AUS
Staff
Country
Position
1
Tina Andrew
USA
General Manager
2
Martin Truijens
NED
Head Coach
3
Maike Wellmann
GER
Team Manager
4
Peter Andrew
USA
Assistant Coach
5
Don Wagner
USA
Assistant Coach
6
Mads Hansen
DEN
Assistant Coach
7
Julie Hjelm Jacobsen
DEN
Physical Therapist
8
Melanie Wiktoria Praesius
DEN
Physical Therapist

MVP (MOST VALUABLE PLAYER) RESULTS

Match Name
MVP
Match Score (pts)
Regular Season Match 1
KING Lilly (CAC)
87.5
Regular Season Match 2
KROMOWIDJOJO Ranomi (IRON)
57
Regular Season Match 3
GASTALDELLO Beryl (LAC)
78
Regular Season Match 4
DRESSEL Caeleb (CAC)
75
Regular Season Match 5
SHIELDS Tom (LAC)
62.5
Regular Season Match 6
HAUGHEY Siobhan (ENS)
61.5
Regular Season Match 7
SAKCI Emre (IRON)
51
Regular Season Match 8
DRESSEL Caeleb (CAC)
69
Regular Season Match 9
SJOSTROM Sarah (ENS)
76
Regular Season Match 10
DRESSEL Caeleb (CAC)
80.5
Semifinal 1
SJOSTROM Sarah (ENS)
65
Semifinal 2
DRESSEL Caeleb (CAC)
90.5
Final
DRESSEL Caeleb (CAC)
96
Season Overall
DRESSEL Caeleb (CAC)
463.5